פיגום זקפים: המדריך השלם

פיגומים הם חלק חיוני מתהליכי בנייה או שיפוצים של מבנים, ומעבר לעזרה ותמיכה בתהליך הבנייה או השיפוצים, הם שומרים על ביטחון הפועלים והאנשים שעוברים בסביבה. אבל על מנת להבטיח תהליך בניה קל ובטוח, חשוב שכל תנאי הבטיחות יתקיימו.

ראשית חשוב להבין שהצבת פיגומים נדרשת במקרים שבהם לא קיימת אפשרות אחרת להבטיח את תהליך הבנייה, והסוג הנפוץ ביותר בעולם הפיגומים הוא פיגום זקפים.

פיגום מסוג זה משמש למגוון הליכים של בנייה ושיפוצים והוא מומלץ ביותר לביצוע עבודות חיפוי, טיח וצבע. הנקודה השנייה שחשוב להבין היא בקיאות בתקנות ובחוקים הנוגעים להליך התקין של התקנת פיגומים, ומדריך זה מספק את כל המידע הנוגע למורכבות התהליך, על מנת לאפשר תהליך בניה בטוח, תקין וקל.

המאפיינים של פיגום זקפים

פיגומי זקפים מחולקים לשלוש קבוצות עיקריות, והשיקולים העיקריים להתקנתם הם הגובה, הרוחב והמשקל שהם מסוגלים לשאת.

משקל בינוני. פיגום ברוחב של שמונים סנטימטרים ומשקל של עד מאתיים קילוגרם למטר מרובע, במקרה שהרצפה משמשת גם לנשיאת חומרי בנייה.

משקל קל. פיגום ברוחב של שישים סנטימטרים ומשקל מרבי של מאה קילוגרמים. פיגום מהסוג הזה מתאים למקרים שבהם משתמשים ברצפה כמקום לישיבה או עמידה, ללא נשיאת חומרי עבודה.

משקל כבד. זהו פיגום ברוחב של 130 סנטימטרים ויכולת נשיאת משקל עד שלוש מאות קילוגרמים למטר מרובע, בהנחה שהרצפה משמשת גם לסיתות או עיבוד אבנים.

חישוב טורי הזקפים

פיגום זקפים מורכב משני טורים של זקפים וניתן לייצר אותם מצינורות מתכת או מעץ. הם משמשים להנחת סוגי משטחי עבודה שונים, ואם הפיגום מיוצר ממתכת ונישא לגובה של מעל עשרים מטרים, כל הזקפים צריכים להיות מורכבים מצינורות פלדה כפולים.

גובה הזקפים הנוספים מהווים את הגובה של הפיגום, בהפחתת עשרים המטרים הראשונים. כך, למשל, פיגום בגובה של שלושים מטרים, מורכב מזקף כפול שיש להרכיב לכל זקף קיים בגובה של עשרה מטרים.

תהליך הקמת הפיגום

התקנת והקמת פיגום זקפים צריכה להתבצע על ידי איש מקצוע מומחה בבניית פיגומים. השלבים להצבת הפיגום כוללים:

יישור הקרקע. הקרקע שעליה נבנה הפיגום צריכה להיות יציבה, ישרה, מנוקזת ומהודקת לחלוטין

הנחת אדני העץ של הפיגום בניצב למבנה שעליו הוא מוצב. אדני הפיגום צריכים להיות בעובי של 4.5 סנטימטרים, וברוחב של עשרים סנטימטרים

הצבת בסיסי האדנים, וקיבוע עם מסמרים. הפיגום מורכב מעמודים אנכיים שעליהם מונחים משטחי הפיגום והם עומדים על האדנים בתוספת תותבי מתכת בגדלים מתאימים.

התקנת בסיס הפיגום

עכשיו מגיע שלב התקנת פיגום זקפים והקיבוע שלו למבנה, הצבת סולם, הנחת משטחי עבודה והתקנת אזני יד, תיכון ולוח רגל, כולל קשירה אלכסונית מפינה אחת של הפיגום לפינה הרחוקה, בדמות X.

הפיגום נבנה בשלבים מלמטה למעלה, אך הפירוק שלו מתבצע בהליך הפוך. בכל תהליך ההתקנה וההצבה של הפיגום חשוב לוודא שכל הזקפים קשורים ביציבות למבנה, ושהקשירה מבוצעת בהתאם לגובה הפיגום.